301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Kasım 2017 - Çarşamba 23:24
 
Malatya Adliyesinde ‘’At İzi,İt İzine’’ Karışmadı
15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Malatya FETÖ Operasyonlarının merkez noktalarından biri haline geldi.2.Ordu karargahının Malatya’da olması ve hain darbe girişiminin üst düzey rütbeli askerlerinden olan Adem Huduti ve Avni Angun gibi isimlerin bu hain girişime dahil olması hasebiyle Malatya ili birçok soruşturmanın odak noktası haline geldi.
MALATYA Haberi
Malatya Adliyesinde ‘’At İzi,İt İzine’’ Karışmadı

Malatya’da özellikle 15 Temmuz sonrası yapılan operasyonlar incelendiğinde İnönü Üniversitesinde görev yapan ve aralarından Rektör Yardımcılarının ve Dekan Vekillerinin gözaltına alındığı soruşturmalar dikkat çekmişti.

Bu soruşturmalar eleştiri oklarının hedefi olmuş hatta bir takım STK’lar tarafından İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay’ında katılımı ile Rektörlük binasında ‘’At İzi,İt İzine’’ karıştı içerikli bir basın açıklaması yapılmıştı.

Hâlbuki o dönemki savcılık incelemelerinde nasıl bir titizlik ile çalışıldığı ve gidişatın nasıl muntazam bir şekilde okunduğu bugün iddianamelerde yer alan ve kovuşturmaya gerek kalmayan konular ile ilgili evrakların ortaya çıkması ile netleşti.

Malatya Adliyesinde görev yapan Terör Savcısı Mehmet Ferhat Demir tarafından hazırlanan iddianamelerde Yargıtay Ceza Dairelerinin henüz karar verdiği ve şahısların ‘’Bağlantılı-Üye Olma’’ ilişkisini net olarak aylar öncesinden ortaya koyulduğu ortaya çıktı.Soruşturmalarda ‘’AT İZİ,İT İZİNE’’ karışmadığı,tam aksine FETÖ Savcısı Demir'in,Yargıtay Kararlarına Örnek teşkil edecek soruşturmalar yürüttüğü görüldü.

Takip ettiğimiz davalarda Malatya Adliyesinde özellikle Bylock soruşturmalarında ‘’Suçu Üslenme,Bylock Hattının Kimin Üzerine Olduğu Durumu,IP Çakışması,Modem Çakışması,IMEI Çakışması’’  gibi birçok durumun titizlikle takip edildiği ve suçsuz olan hiçbir şahsın mağdur olmaması için adeta bir cerrah edasında hassas bir çalışma yürütüldüğü ortaya çıktı.

Yargıtay Ceza Dairesinde Henüz Karar Verilen ''Tarih ve Sempatizanlık ile Organik Bağ Vurgusu'' Malatya Adliyesinde Aylar Öncesinden Vurgulanıyor!

Yargıtay Ceza Dairesi tarafından 26.10.2017 tarih  ve 2017/5155 Karar no ile verilen bozma kararında örgüt üyeliği ile ilgili şu açıklamalar yer almıştı;

''Örgüt üyesi örgütle organik bağ kurup faaliyetlerine katılmalıdır. Organik bağ, canlı, geçişken, etkin, faili emir ve talimat almaya açık tutan ve hiyerarşik konumu tespit eden bağ olup, üyeliğin en önemli unsurudur.
Silahlı örgüte üyelik suçunun oluşabilmesi için örgütle organik bağ kurulması ve kural olarak süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk gerektiren eylem ve faaliyetlerinin bulunması aranmaktadır.
Örgüte sadece sempati duymak ya da örgütün amaçlarını, değerlerini, ideolojisini benimsemek, buna ilişkin yayınları okumak, bulundurmak, örgüt liderine saygı duymak gibi eylemler örgüt üyeliği için yeterli değildir.'',

Malatya Adliyesinde ise aylar önceden ''ORGANİK BAĞ'' vurgusu yapılıyor

Malatya Adliyesi savcıları tarafından yürütülen davalarda 17/25 Aralık Milat alınmış ve örgütün halk tabanında dini duygular ve yardım duygularını sömürmesi gibi sebepler gösterilerek ‘’Organik Bağ’’ tespiti olmayan sanıklar örgüt üyesi olarak kabul edilmemiştir.

Burada kaçırılmaması gereken nokta ise FETÖ Terör Örgütü Bağlantılı olmak ile FETÖ Terör Örgütü Üyesi Olmak arasındaki farktır.FETÖ terör örgütü bağlantısı tespit edilenler (Gazete aboneliği,çocuklarını okula gönderme,banka kayıtları,sendika üyelikleri v.s) şayet memur iseler kamudan ilişkisi kesilmesine sebep olarak bu bağlantılar yetse de,7 yıldan 15 yıla kadar yargılamalar içeren Terör Örgütü Üyesi olarak yukarıdaki fiiller tek başına yeterli görülmemektedir.

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin henüz verdiği kararda ise sanık hakkında şu şekilde bir karar verilmiştir;

‘’Çoğunluğu kamuoyunu nezdinde örgütün gerçek yüzünü ortaya koyan, hukuki kılıflarla kamu görevlileri ve sivil şahıslara yönelik bir kısım operasyonlara başladığı 2013 yılı öncesinde olmak üzere birkaç kez de bu tarihten sonra örgütün dini sohbet toplantılarına katılmak, örgüt tarafından çıkarılan gazetelere gerçek ismi ile abone olmak ve çocuğunu örgüte müzahir olması nedeniyle kapatılan A… isimli okula göndermekten ibaret eylemlerinin, sanığın konum ve kişisel özellikler de nazara alındığında sempati ve iltisak boyutunu aşan, örgütün üyesi olduğunu ispat etmeye yeterli ölçüde örgütsel faaliyet kapsamında değerlendirilemeyeceği gözetilerek....-tahliyesine’’  şeklinde karar yazılmıştır.

Bu doğrultuda açıkça görülebilirki Malatya Adliyesi tarafından yürütülen Savcılık soruşturmalarında Yargıtay kararlarından önce alınan karalarda ''AT İZİ,İT İZİNE'' karştırılmamıştır. 

Malatya Adliyesinde yer alan iddianamelerden derlediğimiz ve sizinle aşağıda paylaştığımız kararlarda ise Malatya Adliyesinde ‘’AT İZİNİN,İT İZİNE’’ karışmadığının ve Yargıtay Ceza Dairesinin kararlarından aylar önce FETÖ Örgütünün işleyişinin çözüldüğünün adeta belgesidir.

İşte O Kararlar;

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatya, Adliyesinde, ‘’At, İzi,İt, İzine’’, Karışmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı 60